Menu

Fałszerstwa znaczka nr 4 i 5 (trąbka pocztowa) obóz VII A – Murnau.

Fałszerstwa znaczka nr 4 i 5 (trąbka pocztowa) obóz VII A – Murnau.

Jest to wydanie popularnie nazywane jako „Trąbka Pocztowa”. Rysunek znaczka przedstawia fragment gór alpejskich widzianych z obozu, oraz trąbkę pocztową wyrytą pod fragmentem widoku. Walor ten drukowany był od dnia 19.11.1942 r. Ukazał w dwóch nakładach. Pierwszy w kolorze brunatnym w ilości 1562 szt., drugi w zielonym, w ilości 998 szt. Tak jak wspominałem już w poprzednim tekście (Fałszerstwa znaczka nr 2 i 3 obozu VII A – Murnau) , znaczki tych poczt były drukowane na różnych odmianach papieru i w wielu odmianach kolorów. Alle nie będę się w to zagłębiał. Dobrze by było, jeśli komuś  z Państwa ten temat udało by się rozwinąć i opisać. Podobnie jak w innych znaczkach tej poczty obozowej, były drukowane nowodruki i nadużycia (występowały też w czwórkach). Czwórki składały się z dwóch znaczków brunatnych (pozycja 1 i 4) i dwóch zielonych (pozycja 2 i 3) w arkuszu. W obu wydaniach występuje usterka druku w postaci większej ilości rozlanej farby tzw. „góry nakrapiane”. Tyle o znaczkach z oryginalnej matrycy. W tym opracowaniu chcę przedstawić trzy znane mi fałszerstwa. Nie będę się długo o nich rozpisywał. Najlepiej przedstawią je zdjęcia, które pokarzą czym się różnią rysunki tych fałszerstw, od znaczków z oryginalnej matrycy. Wszystkie te falsyfikaty są wyprodukowane na różnych rodzajach papieru, w wielu odmianach koloru, jako ząbkowane i nieząbkowane. Fałszerstwo pierwsze oznaczone jako Fals 1 (59 r.), to fałszerstwo opisane w katalogu Józefa Machowskiego. Fałszerstwo drugie  Fals 2, nie znam pochodzenia. Fałszerstwo trzecie Fals 3 (88 r.), wyraźnie różni się rozmiarem rysunku znaczka od oryginału i pozostałych falsyfikatów. Pojawiło się w końcu lat osiemdziesiątych, a fałszerz został ujęty przez milicję Słupską, w styczniu 1988 r.

Zdjęcie znaczków: oryginalnego i trzech fałszerstw.

Org                                            Fals 1 (59 r.)                               Fals 2                                  Fals 3  (88 r.)

 

Zdjęcie znaczków:  parki falsyfikatów oraz różne odmiany papierów i kolorów fałszerstw.

Oryginalny znaczek: pierwszy w górnym rzędzie ( pozostałe walory to fałszerstwa). Parka górnym rzędzie: to fals F 3 (88 r.). Dolny rząd: pojedynczy fals F1 (59 r.), parka fals F2  (znaczki  w dwóch kolorach).

Pozdrawiam i czekam na opisy innych fałszerstw.

Maciek Luberda

Literatura:

Józef Machowski-„Katalog Poczty Obozowej”, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne Kraków.

Katalog Polskich Znaków Pocztowych, Fischer, 2010 r.

Zbigniew Stasiłowicz-„Uwaga fałszerstwa!”, Filatelista Nr 4, 1988 r.

 

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.